"Receptury dla każdej z Was.
Świat kosmetyków naturalnych to zdrowie, witalność i piękno.
Razem z nami bez trudu stworzysz najlepszą, naturalną kompozycję
składników do pielęgnacji Twojego ciała. Dzięki bogatej ofercie
naszego sklepu, odkryjesz na nowo zmysł dotyku, zanurzysz się
w niezbadanym wymiarze świeżości i poznasz tysiące subtelnych
zapachów! ”
 
Produkt dnia
Maseczka do twarzy "jedwabna kawa" - odmładzająca
Maseczka do twarzy "jedwabna kawa" - odmładzająca
11,50 zł 9,35 zł
szt.
Spirulina - tabletki 250mg
Spirulina - tabletki 250mg
39,00 zł 31,71 zł
Olej z owoców rokitnika - organiczny
Olej z owoców rokitnika - organiczny
11,80 zł 9,59 zł
Olej z nasion żurawiny - organiczny
Olej z nasion żurawiny - organiczny
15,80 zł 12,85 zł
Olej z nasion jabłek - organiczny
Olej z nasion jabłek - organiczny
10,50 zł 8,54 zł
Olej z orzecha włoskiego - organiczny
Olej z orzecha włoskiego - organiczny
8,00 zł 6,50 zł
Serum zwężające pory - cera tłusta 30ml
Serum zwężające pory - cera tłusta 30ml
51,00 zł 41,46 zł
szt.
Inulina z cykorii ORAFTI- naturalny prebiotyk
Inulina z cykorii ORAFTI- naturalny prebiotyk
17,00 zł 13,82 zł
MSM - siarka organiczna
MSM - siarka organiczna
26,00 zł 21,14 zł

 

naturadlapiekna-prgram-lojalnosciowy

Zobacz jakie rabaty możesz dostać dzięki współpracy z nami. Zbieraj punkty, które możesz wymieniać na promocjie i gratisy!

Newsletter
Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na nasz newsletter!
Liposomy

Liposomy są to bardzo małe, kuliste struktury, zbudowane z dwuwarstwy lipidowej. Są pęcherzykami wypełnionymi wodą( lub wodnym roztworem).Otoczonych podwójną warstwą lipidową. Otoczka liposomów jest zbudowana analogicznie do błon biologicznych. Możemy ich używać jako mikroskopijne kapsułki czy ‘nanozbiorniczki’ na lekarstwa.

Wykorzystywane są dwa rodzaje liposomów: tzw. puste (empty liposomes) i obciążone (loadead liposomes), które różnią się między sobą stopniem nagromadzenia substancji czynnych kosmetycznie lub dermatologicznie. Przy pomocy liposomów mogą być przenoszone substancje rozpuszczalne zarówno w tłuszczach, jak i w wodzie.


Najczęściej stosowane substancje biologicznie czynne przenoszone za pomocą nośników to:

 • proteiny (kolagen, elastyna)
 • witaminy
 • ekstrakty roślinne
 • olejki eteryczne
 • środki powodujące opalanie (DHA, tyrozyna)
 • substancje silnie nawilżające 

Liposomy bez trudu pokonują barierę, jaką dla substancji zawartych w kremie stanowi naskórek. Nawet spoiwo, które szczelnie wypełnia przestrzenie między jego komórkami, nie stanowi dla nich przeszkody. Dzięki temu substancje, które za ich pomocą są przenoszone, przenikają przez barierę warstwy rogowej w większym stężeniu i wykazują znacznie silniejsze działanie niż te same związki aplikowane w postaci wolnej.

Na kosmetycznym rynku bardzo często pojawiają się preparaty z aktywnymi formami witamin (A, B, C, E, koenzym Q10). Aby skóra mogła jednak skorzystać z witamin zawartych w preparatach kosmetycznych do jej głębszych warstw muszą dotrzeć ich aktywne formy.

Stworzenie kosmetyku, w którym witamina wykorzystywana jest dopiero po wprowadzeniu jej w głąb skóry, możliwe jest właśnie dzięki nośnikom, które nie tylko stabilizują witaminy w preparacie kosmetycznym, ale także pomagają przenosić je w głębsze warstwy naskórka.

I tak np. witamina A jest wyjątkowo cennym składnikiem preparatów kosmetycznych pod warunkiem, że dostarczymy ją skórze na tyle głęboko, by żywe komórki mogły ją przetworzyć i wykorzystać do regeneracji. Ponadto witamina A jest bardzo nietrwała, dlatego w kosmetykach najczęściej stosuje się ją w postaci jej pochodnych - octanu lub palmitynianu - które są bardziej odporne na działanie powietrza i słońca. Dzięki liposomom istnieje możliwość wprowadzania witaminy A w jej nieprzetworzonej, najbardziej aktywnej postaci, tzn. retinolu, na odpowiednią głębokość.

Podstawowym problemem związanym ze stosowaniem witaminy C jest jej minimalna zdolność przenikania przez barierę warstwy rogowej naskórka. I w tym wypadku skuteczną metodą wprowadzenia kwasu askorbinowego w głąb naskórka jest zamknięcie go w liposomach. Pozwala to nie tylko na stosunkowo głębokie wnikanie, ale również stwarza specyficzny system stopniowego uwalniania tego antyutleniacza, co z kolei umożliwia utrzymanie stałego stężenia tego związku w warstwie rogowej.

W kosmetykach stosowane są również liposomy z kwasem hialuronowym, który bardzo intensywnie nawilża skórę, poprawia jej elastyczność, opóźnia efekty starzenia. Substancja aktywna zamknięta w nośniku działa w głębi skóry, dostarczając jej dokładnie tyle wilgoci, ile skóra potrzebuje.

Kolejnym przykładem transportowania składników czynnych są kosmetyki zawierające zamknięty w nanocząsteczkach tlen. Zastosowanie tego typu systemu nośnikowego umożliwia penetrację cząsteczek tlenu do głębszych warstw skóry, dzięki czemu efektywniejsze staje się jego działanie, polegające na poprawie mikrokrążenia i przemianie materii.

Do typowych kosmetyków z liposomami zaliczamy: lekkie kremy pielęgnacyjne (na dzień, na noc, regeneracyjne, przeciwzmarszczkowe, pod oczy), inne środki do pielęgnacji skóry ze specjalnie obciążonymi liposomami, preparaty samoopalające (z tyrozyną lub dihydroksyacetonem), środki pielęgnacyjne po goleniu, płyny, szczególnie bezalkoholowe, łagodne do twarzy, które łagodzą i uspokajają zewnętrzną warstwę skóry po myciu, olejki używane do smarowania rozstępów skóry, oleiste preparaty po kąpieli i saunie.

Stosując preparaty zawierające liposomy, należy pamiętać, że nie są to już tylko zwyczajne kosmetyki pielęgnacyjne. Mogą one bowiem działać nie tylko na powierzchni naskórka, ale także w jego głębszych warstwach. Właśnie dlatego preparaty tego typu powinny być dobierane bardzo starannie w zależności od indywidualnych potrzeb skóry.


Zalety liposomów:

 • dobrze wchłaniają się przez skórę,
 • uzupełniają wymyte lipidy skóry bez efektu natłuszczania,
 • zmniejszają ilość zużytych składników jednocześnie osiągając ten sam efekt,
 • chronią wrażliwe substancje (np. dając możliwość wprowadzania enzymów),
 • ich elementy czynne głęboko wnikają do zrogowaciałej warstwy skóry, mając jednocześnie zwiększone działanie biologiczne,
 • zmniejszają resorbcję składników czynnych, umieszczając je w głębszych warstwach skóry. 


Stosowanie produktów zawierających liposomy wzmacnia:

 • ochronę przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego podrażnionej i zmęczonej skóry, dzięki temu, że odbudowuje naturalną barierę ochronną,
 • pielęgnację wysuszonej skóry przy pomocy pustych liposomów - wygładzanie zewnętrznej skóry i dostarczenie kwasu linolowego do gruczołów łojowych,
 • ochronę przed przedwczesnym starzeniem się skóry poprzez dostarczanie niezbędnych witamin (A, E, C, B5) oraz innych substancji biologicznie czynnych (białka, aminokwasy, flawonoidy, enzymy).
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl