Kiedy zaczyna się wiosna według różnych kryteriów?

To kiedy zaczyna się wiosna, zależne jest od przyjętego kryterium. Zwykle początek tej pory roku wyznaczony zostaje przez na stałe wyznaczoną datę umieszczoną w kalendarzu lub termin równonocy wiosennej. W poniższym artykule opiszemy różne kryteria, które przyjmowane są do wyznaczenia tego dnia. 

Kiedy zaczyna się wiosna kalendarzowa?

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej przypada 21 marca. Nie oznacza to jednak, iż w tym dniu możemy liczyć na znaczną poprawę pogody i podwyższenie temperatury powietrza. Bywa, że aura za oknem nie pokrywa się wcale z tym, co jest w kalendarzu, jednakże tę datę można traktować jako symboliczne zakończenie okresu zimowego. 21 marca w szkołach organizuje się specjalne przedstawienia oraz apele. Dzięki temu uczniowie i ich nauczyciele mogą świętować rozpoczęcie się nowej pory roku i przyjście wyczekiwanej wiosny.

Kiedy zaczyna się wiosna astronomiczna?

Data rozpoczęcia wiosny astronomicznej wiąże się bezpośrednio z chwilą górowania Słońca w zenicie nad równikiem. Równonoc wiosenna otwiera półroczny okres, w czasie którego półkula północna będzie lepiej oświetlona od południowej. Od tej chwili dzień zaczyna się wydłużać, zaś noc adekwatnie do niego skracać. Wiosna astronomiczna zaczyna się zwykle między 19 a 21 marca, gdyż data ta jest ruchoma.

Czytaj także:  Jak wyjść z friendzone?

Kiedy zaczyna się wiosna termiczna?

Co jest najważniejszą oznaką tego, iż rozpoczęła się wiosna? Przede wszystkim fakt, iż dni stają się znacznie cieplejsze. Co istotne tego typu podejście ma swoje odbicie także w metodach pozwalających wyznaczyć pierwszy dzień wiosny. Kiedy zatem rozpoczyna się wiosna termiczna? W jaki sposób można określić pierwszy dzień wiosny za pomocą temperatury panującej za oknem? Poniżej znajdują się wskazówki.

Wiosna termiczna rozpoczyna się wówczas, kiedy przez kilka następujących po sobie dni średnia temperatura dobowa wyniesie 5 stopni Celsjusza albo więcej. Co istotne, poprzedza ją zawsze pora nazywana przedwiośniem. Przedwiośnie następuje wtedy, kiedy średnia temperatura dobowa przekracza 0 stopni Celsjusza, niemniej nie przekracza 5 stopni przez kolejnych siedem dni. Zatem, o tym, kiedy był pierwszy dzień wiosny, dowiemy się zawsze z przynajmniej siedmiodniowym opóźnieniem.

Wiosna feneologiczna – kiedy się rozpoczyna?

Kiedy mowa o początku wiosny, możemy mieć też na myśli tę fenologiczną. Nie można określić w tym przypadku dokładnej daty, gdyż każdego roku drzewa rozpoczynają proces zielenienia w zupełnie innym czasie. Wiosna fenologiczna jest niczym innym jak chwilą, kiedy drzewa rozpoczynają kwitnienie, a trawa zaczyna się robić zielona. Ostatnimi czasy najczęściej ma to miejsce z końcem marca albo początkiem kwietnia.

Czytaj także:  Strach a lęk – Podstawowe różnice

Wiosna meteorologiczna

Kiedy nadejście wiosny mogą ogłosić meteorolodzy? Tak samo jak w wypadku wiosny kalendarzowej, jest to stała data. Dlaczego właśnie tak? Meteorolodzy dogadali się pomiędzy sobą na takie wyznaczenie pór roku, żeby możliwe było wygodne prowadzenie statystyk. Podjęto decyzję, że wszystkie pory roku będą liczyły po trzy miesiące każda i zaczynały się w pierwszym dniu wybranego miesiąca.

Z tego również względu, jako iż koniec meteorologicznej zimy przypada na 28 lub 29 lutego, wiosna meteorologiczna rozpoczyna się 1 marca. Potrwa aż do 31 maja, aby 1 czerwca mogło pojawić się lato meteorologiczne.

Jak widać, jest wiele sposobów na wyznaczenie pierwszego dnia wiosny. Jedne opierają się na konkretnych datach w kalendarzu, inne zaś na oznakach tej pory roku, jak wyższa temperatura, czy zazielenienie się drzew.