Zbuki – Jak sprawdzić, czy jajka są świeże?

zbuki - jak sprawdzić czy jajka są świeże

Prawdziwy miłośnik kuchni wie, jak ważne jest korzystanie ze świeżych składników. Jednym z nich są jajka – podstawa wielu przepisów. Ale czy wiesz, jak sprawdzić, czy jajka, które masz w lodówce, są naprawdę świeże? Oto kilka prostych trików.

Metody sprawdzania świeżości jajka

Najprostszą metodą jest test wodny. Wystarczy zanurzyć jajko w misce z wodą. Jeśli opadnie na dno i pozostanie poziomo – jest świeże. Jeżeli unosi się pod powierzchnią – może być już niejadalne.

Może się zdarzyć, że nie wiemy, jak sprawdzić świeżość jajka, i postanawiamy przygotować je w wersji gotowanej. Po obraniu należy zwrócić uwagę na położenie żółtka – powinno znajdować się na samym środku. Jeżeli po przekrojeniu zauważymy, że żółtko przylega do skorupki, produkt prawdopodobnie ma już kilka tygodni.

Jeśli białko nie otacza żółtka, to nie oznacza to, że jajko jest niezdatne do spożycia, jednak w tym przypadku należy uważać. Wystarczy upewnić się, że nie wydziela brzydkiego zapachu ani nie smakuje podejrzanie.

Jak sprawdzić świeżość jajek, potrząsając nim? Przede wszystkim nie powinniśmy słyszeć charakterystycznego chlupania – taki dźwięk świadczy o tym, że zbyt dużo powietrza przedostało się przez skorupkę do wnętrza. Producenci oczywiście zamieszczają na opakowaniach jajek termin przydatności do spożycia, jednak przy założeniu, że są bezpiecznie i prawidłowo przechowywane. Można również utrzymać jajka świeże dłużej, gotując je na twardo. Jak sprawdzić, czy jajka są świeże po ugotowaniu? Należy pamiętać o sprawdzeniu smaku i zapachu produktu np. przed dodaniem go do sałatki.

Czytaj także:  Naleśniki budyniowe: Słodka przyjemność, którą warto znać

Jeżeli przed obróbką cieplną jajek test wypadnie pozytywnie, trzeba przechowywać je w lodówce. Niestety w temperaturze pokojowej istnieje ryzyko namnażania się bakterii salmonelli. Gdy skorupka pękła, nie wolno przechowywać jajka nawet w lodówce, należy je niezwłocznie wykorzystać do dań z obróbka termiczną. Przez jaki czas świeże jajka będą zdatne do spożycia? Odpowiednio przechowywane w lodówce mogą leżeć nawet miesiąc.

Zbuki – co to jest?

Zbuki to inaczej bąbelki powietrza, które gromadzą się wewnątrz jajka. Im jest ono starsze, tym więcej zbuków się w nim znajduje. Dlatego jeśli jajko unosi się w wodzie, oznacza to, że ma w sobie wiele zbuków i nie jest już świeże.

Potrzebujesz więcej wskazówek?

Jeżeli nie jesteś pewien świeżości jajka, nawet po przeprowadzeniu testu wodnego, możesz spróbować innej metody. Po prostu potrząśnij jajkiem. Jeżeli poczujesz, że coś się w nim rusza – prawdopodobnie jest już nieświeże.

Skorzystaj z naturalnych właściwości jajka

Jajko to produkt naturalny, który ma swoje właściwości. Świeże jajko ma ciemny, matowy pancerz, a jego białko jest gęste i nie rozlewa się na patelni. Jeżeli zauważysz coś innego – prawdopodobnie jajko nie jest już świeże.

Czytaj także:  Naleśniki budyniowe: Słodka przyjemność, którą warto znać

Sprawdź datę ważności

Oczywiście, najprostszą metodą jest sprawdzenie daty ważności na opakowaniu. Pamiętaj jednak, że jajka mogą być jadalne nawet kilka dni po upływie tej daty, jeżeli były przechowywane w odpowiednich warunkach.

Podsumowanie

Sprawdzenie, czy jajka są świeże, to proste zadanie, jeżeli zna się odpowiednie metody. Pamiętaj o testach wodnym, potrząśnięciu jajkiem i sprawdzeniu jego wyglądu. Dzięki temu zawsze będziesz mógł cieszyć się smacznymi i zdrowymi potrawami.

Smacznego!