Jak radzić sobie z przebarwieniami na twarzy?

Widoczne na skórze przebarwienia potrafią być zmorą niejednej kobiety. O ile możemy się ich bardzo łatwo nabawić, tak pozbycie się ich to już dużo trudniejsza kwestia. Aby to zrobić, musimy sięgnąć między innymi po odpowiednie kosmetyki. Skąd biorą się przebarwienia na twarzy, co na nie pomaga i jak się ich skutecznie pozbyć?

Skąd biorą się przebarwienia na twarzy?

Przebarwień mających formę ciemnych plam na skórze możemy nabawić się z wielu powodów. Najczęściej to efekt tego, że zbyt długo przebywamy na słońcu bez odpowiedniego jej zabezpieczenia. Sama ekspozycja na promienie słoneczne jedynie powoduje u nas pojawienie się przebarwień. Dodatkowo możemy wyróżnić czynniki, które sprawiają, że jesteśmy do nich bardziej skłonni.

Większą szansę na wystąpienie przebarwień mamy, jeśli posiadamy cerę wrażliwą lub naczynkową, bądź predyspozycje genetyczne. Z tym problemem częściej walczą też osoby zmagające się ze zmianami hormonalnymi, trądzikiem oraz chorobami dermatologicznymi. Powodem potrafią być też schorzenia wątroby bądź nerek. Same przebarwienia to z kolei miejsca, w których doszło do skoncentrowania melaniny. To barwnik, który odpowiada za ciemny kolor skóry.

Czytaj także:  Perfekcyjny wygląd z odpowiednim pędzlem do makijażu

Wniosek jest prosty. Jeśli chcemy uniknąć przebarwień, musimy uważać na to, ile czasu spędzamy na słońcu. Niestety nie zawsze będzie to wystarczające. Czasem, nawet gdy korzystamy regularnie z kosmetyków z filtrem SPF, nie ominiemy walki z przebarwieniami. Wtedy musimy już wspomóc się odpowiednimi produktami, a w najgorszym wypadku nawet zabiegami. Najczęściej wykorzystywana procedura polega na tym, że melanina jest rozbijana za pomocą skoncentrowanej wiązki światła.

Składniki, które pomagają zwalczyć przebarwienia

Podstawowym składnikiem, po który powinniśmy sięgnąć w walce z przebarwieniami, jest witamina C. Dlatego często poleca się korzystanie z domowych maseczek na bazie soku z cytryny. W połączeniu ze składnikami, takimi jak sok z aloesu, olejki eteryczne, miód, czy cynamon są w stanie zdziałać cuda. Maseczki powinniśmy nakładać przynajmniej 2 razy w tygodniu na kilkanaście minut.

Korzystając z witaminy C, trzeba jednak pamiętać, że kwas askorbinowy w swojej podstawowej formie może prowadzić do wysuszania skóry. Dlatego nie możemy zapomnieć o zrównoważeniu jej działania dobrą dawką kremu nawilżającego.

Kosmetyki, dzięki którym pozbędziemy się przebarwień

W walce z przebarwieniami możemy też sięgnąć po odpowiednio przygotowane kosmetyki. Ważne jest, by w ich składzie znalazły się substancje aktywne, które pomagają w rozbijaniu skoncentrowanej w skórze melaniny. Dobry krem na przebarwienia na twarzy to na przykład produkt Mela B3 marki La Roche-Posay. Jego efekty zostały potwierdzone badaniami klinicznymi.

Czytaj także:  TOP 6 najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji włosa!

Jeśli sięgniemy po krem Mela B3, możemy liczyć na dokładne wyrównanie kolorytu skóry i ochronę przed słońcem, dzięki obecności filtra SPF 30. Wśród składników aktywnych znajdziemy niacynamid (witamina B3), melasyl czy LHA.

Jak pielęgnować cerę, by pozbyć się przebarwień

W pielęgnacji cery borykającej się z przebarwieniami musimy pamiętać przede wszystkim o regularności. Tylko systematycznie korzystając z przeznaczonych do pozbycia się plam na skórze produktów, faktycznie osiągniemy pożądane efekty. Co ważne, sposób, w jaki nakładamy kosmetyk, zależy od wybranego produktu.

W przypadku kremu Mela B3 powinniśmy nakładać porcję wielkości migdała każdego poranka. Skóra przed aplikacją kosmetyku musi być dokładnie oczyszczona za pomocą odpowiedniego serum. Z kremu możemy korzystać na skórze twarzy, szyi oraz dekoltu. Są to miejsca najbardziej narażone na powstawanie nieestetycznych przebarwień.