Senność po jedzeniu – kiedy powinna niepokoić?

Niewielka senność po jedzeniu jest w pełni naturalna, ale może też być objawem niektórych chorób. Ocena sytuacji zależy od rodzaju i obfitości posiłku, ogólnego stanu zdrowia i ewentualnych innych objawów. Czasami nadmierne zmęczenie po zjedzeniu śniadania czy obiadu to również skutek uboczny zażywania leków. Kiedy senność po jedzeniu powinna niepokoić?

Senność po jedzeniu – skąd się bierze?

Organizm czerpie energię z pożywienia, ale na strawienie posiłku również zużywa swoje zasoby, dlatego właśnie może ogarnąć nas senność po jedzeniu i najczęściej nie jest to niczym niepokojącym. Taka sytuacja dotyczy zwłaszcza obfitych i zarazem ciężkich posiłków, ale nie tylko, znaczenie ma także ilość tłuszczu, obecność cukrów prostych oraz niektórych składników w potrawie.

Jakie posiłki powodują senność po jedzeniu?

Istnieją grupy pokarmów, które w sposób szczególny przyczyniają się do senności po jedzeniu, należą do nich:

  • Potrawy tłuste – oprócz tego, że są ciężkostrawne i ich trawienie zużywa cenną energię, dodatkowo spowalniają przepływ krwi do mózgu, co powoduje uczucie zmęczenia.
  • Posiłki o wysokim indeksie glikemicznym – posiłki bogate w cukry proste takie jak słodycze, niektóre owoce czy białe pieczywo powodują szybki wzrost poziomu glukozy we krwi. W związku z tym przez chwilę czujemy się bardziej pobudzeni i pełni energii, stan ten jednak bardzo szybko mija, a zaraz po nim następuje spadek glukozy, powodujący senność po jedzeniu.
  • Składniki bogate w tryptofan – ten aminokwas przyczynia się do poprawy nastroju i wyciszenia, dlatego posiłki, które w niego obfitują, polecane są przed snem, ponieważ ułatwiają zasypianie. Tryptofan znajduje się między innymi w bananach, soi, rybach, serach i ananasie.
Czytaj także:  Plamienie zamiast okresu: Przyczyny, objawy i co może oznaczać

Senność po jedzeniu jako objaw choroby

Nie zawsze senność po jedzeniu jest objawem naturalnym. Gdy czujemy się zmęczeni niemal po każdym posiłku bez względu na to, ile spaliśmy w nocy, a dodatkowo pojawiają się inne dolegliwości, warto skonsultować się z lekarzem i zrobić badania krwi.

Jakie choroby mogą objawiać się sennością po jedzeniu?

  • insulinooporność
  • niedoczynność tarczycy
  • hipoglikemia

Oprócz senności po jedzeniu niepokojące jest na przykład nadmierne przybieranie na wadze lub przeciwnie – nagły spadek masy ciała, duże pragnienie, które trudno zaspokoić, częste oddawanie moczu, przesuszona skóra, zmiany nastroju i chroniczne zmęczenie.

Leki a senność po jedzeniu

Niektóre leki również mogą przyczyniać się do uczucia zmęczenia. Należą do nich między innymi leki antyhistaminowe (popularne leki przeciwalergiczne), antydepresyjne oraz przeciwpadaczkowe. Jeśli senność po jedzeniu pojawiła się po rozpoczęciu leczenia tymi farmaceutykami, prawdopodobnie jest skutkiem ubocznym ich zażywania. Mimo wszystko warto zgłosić takie objawy lekarzowi prowadzącemu leczenie.

Jak zapobiegać senności po jedzeniu?

Jeśli senność po jedzeniu jest problemem, który utrudnia życie, a zostały już wykluczone choroby, które mogą być jej przyczyną, warto przyjrzeć się swojej diecie i postarać się ją zmodyfikować.

Czytaj także:  Objawy owulacji: Klucz do zrozumienia cyklu płodności

Najprostszym sposobem na zmianę sytuacji jest skupienie się na przygotowywaniu lżejszych, mniej tłustych posiłków, zawierających więcej białka. Dzięki temu danie będzie wciąż sycące, ale lżej strawne. Produkty zawierające dużą ilość cukrów prostych dobrze jest natomiast zastąpić tymi, które mają węglowodany złożone – biały ryż, makaron czy pieczywo można zamienić na pełnoziarniste, a zamiast słodkich bananów lepiej wybrać owoce jagodowe. Z cukru i słodyczy oczywiście najlepiej zupełnie zrezygnować, organizm z pewnością będzie wdzięczny, a senność po jedzeniu minie jak ręką odjął.