Ból pięty – przyczyny dolegliwości i leczenie

Za ból naszych pięt może odpowiadać co najmniej kilka schorzeń. Wszystko zależy od stopnia bólu i jego umiejscowieniu.

Jeżeli na przykład ból w naszej pięcie jest najsilniejszy z samego rana i w ciągu dnia zmniejsza się przy normalnym chodzenia to może to być albo zapalenie rozcięgna podeszwowego albo ostroga piętowa. Z kolei gdy ból naszej pięty narasta z każdą chwilą, zwłaszcza przy dłuższym chodzeniu to za przyczynę bólu możemy obwiniać zapalenie ścięgna Achillesa, którego początek znajduję się w okolicy naszych pięt. Niekiedy za nasze dolegliwości bólowe w okolicy pięty odpowiadają inne choroby takie jak atrofia poduszki tłuszczowej stopy, lub też entezopatia zapalna. W przypadku ciągłego i uciążliwego bólu pięty powinniśmy wykonać specjalistyczne zdjęcie na którym będziemy mieć dokładny widok kości piętowej. Czasem ból może być spowodowany przez pęknięta lub złamaną kość, które zaczyna dawać znać o sobie dopiero po pewnym czasie. Wykonanie zdjęcia rentgenowskiego pozwoli również wykluczyć lub potwierdzić ostrogę piętową.

Jak widać przyczyn bólu pięty może być naprawdę sporo, jest to dla nas newralgiczna część ciała, którą wykorzystujemy przy każdym możliwym ruchu. Warto zatem właściwe zdiagnozować przyczynę bólu i podjąć właściwe leczenie. By postawić odpowiednią diagnozę to w pierwszej kolejności powinniśmy wykonać odpowiednie badania obrazowe, pierwszym takim badaniem jest na ogół zdjęcie rentgenowskie, jeżeli takie zdjęcie nic nie wykaże to powinnyśmy również wykonać badanie USG ortopedyczne.

Czytaj także:  PCT Morfologia normy: kluczowe aspekty analizy krwi

Ostroga piętowa, czyli mocny ból pięty w trakcie poruszania się

Za ból naszej pięty często odpowiada ostroga piętowa. Ból ten najczęściej pojawia sie podczas chodzenia, za przyczynę odpowiada niewielkie zwapnienie które powstaje na kości piętowej. Podczas poruszania się zwapnienie drażni okoliczne tkanki miękkie powodując jednoczenie w pierwszej kolejności silny ból doprowadzając ostatecznie do stanu zapalnego.

Ból pięty jaki opisuje większość pacjentów przy chodzeniu traktowany jest jako kłujący i mocno przeszywający. Ból pięty spowodowanych ostrogą piętową najmocniejszy jest rano, gdy dopiero zaczynamy poruszać stopą. Z każdym kolejnym krokiem ból wydaje się zmniejszać, niestety nie znika ostatecznie tylko maleje do akceptowalnych kategorii. Ulgę daje dopiero długi, spokojny odpoczynek oraz rozmasowanie stopy.

Leczenie schorzenia jakim jest ostroga piętowa zaczynamy od noszenia specjalistycznych wkładek ortopedycznych. Wkładki te muszą być idealnie dopasowane do stopy pacjenta, gdy tak się dzieje to wtedy pięta zostaje odciążona i daje szanse chorym tkankom wykorzystać proces regeneracji.

Kolejny etapem leczenie jest terapia falą uderzeniową, która odpowiada w przypadku ostrogi piętowej za 80-90% skuteczności w przypadku terapii falą rozproszoną lub falą skupioną.

W optymistycznej wersji wystarczy już kilka zabiegów a ból w piętach staje się mniejszy, tak samo jak i stan zapalny. W przypadku tego schorzenia zalecane jest wykonanie pełnej serii zabiegów wynoszących 8 zabiegów falą skupioną. W sporadycznych przypadkach pełna seria nie pomaga całkowicie, wtedy zalecane jest wykonanie kolejnych zabiegów – ale jest przypadek niezwykle rzadki.

Czytaj także:  Maseczka z awokado

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Ból pięty podczas chodzenia to nie tylko ostroga piętowa, za dyskomfort przy chodzeniu może odpowiadać również stan zapalny rozcięgna podeszwowego. Ból ten spowodowany jest mikro urazami rozcięgna, za te urazy odpowiadają najczęściej źle dopasowane obuwie wyposażone w zbyt płaskie fabryczne wkładki, które znacząco szkodzą naszym stopom.

Nadwaga również moze pogłębić lub spotęgować omawiane schorzenie. Zdarza się, że za zapalenie rozcięgna podeszwowego odpowiadają inne schorzenia, do których zaliczymy deformacje stóp takie jak płaskostopie poprzeczne lub podłużne.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego leczy się się w sposób podobny do ostrogi piętowej. W optymistycznej wersji wystarczy kilkutygodniowe chodzenie w indywidualnie dopasowanej wkładce ortopedycznej i problem zostaje wyleczony. Po zakończonym z sukcesem leczeniu musimy pamiętać, aby w miarę możliwości oszczędzać stopę. Gdy pacjentowi zależy na szybkim i skutecznym sposobie pozbycia się bólu to wtedy najlepszym wyjściem jest terapia falą uderzeniową. Po takiej serii zabiegów warto korzystać z wygodnej wkładki ortopedycznej, która pomaga również w leczeniu płaskostopia.