Seksualność mężczyzn – co warto o niej wiedzieć?

Aby związek dwojga ludzi mógł sprawnie funkcjonować, należy zadbać o wiele różnorodnych aspektów. Często zapominaną lub ignorowaną kwestią jest seksualność mężczyzn. Potrafi to prowadzić do rozmaitych niedopowiedzeń oraz negatywnie wpływać na dynamikę relacji. Warto więc dowiedzieć się o niej nieco więcej.

Podstawowe różnice pomiędzy płciami

Dyskusja o seksualności mężczyzn pojawia się zdecydowanie rzadziej niż w przypadku kobiet. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z istniejących rozbieżności. To właśnie one powodują większość problemów w przeciętnym związku. Mowa tutaj głównie o:

  • wykazywaniu większego popędu seksualnego w przypadku płci męskiej,
  • ścisłej zależności między zaspokajaniem potrzeb, a angażowaniem się w relację,
  • niezmienności seksualności w czasie, czego nie obserwuje się u kobiet, których poziom podniecenia koreluje z dniem cyklu miesiączkowego.

Kiedy zna się już podstawowe różnice, łatwiej jest dojść do kompromisu. Seks stanowi dla niektórych osób dosyć drażliwy i wstydliwy temat, więc nie każdemu będzie łatwo otworzyć się i opowiedzieć o posiadanych potrzebach. W takiej sytuacji warto zacząć od małych kroków, takich jak krótkie rozmowy, bez wchodzenia w szczegóły.

Co może wpływać na seksualność danego mężczyzny?

Przede wszystkim poziom testosteronu. Równowaga hormonalna stanowi fundament udanego życia seksualnego. Co ciekawe, nie jest to jedyny istotny czynnik. Ogromną rolę gra ponadto samoocena. Trzeba wobec tego pamiętać o chwaleniu partnera, prawieniu mu komplementów i docenianiu nawet prostych rzeczy, które robi na co dzień. Dzięki temu stanie się pewniejszy siebie, a relacja ulegnie wzmocnieniu. Niekiedy rozmaite konflikty potrafią sprawić, że osoby pozostające w związku oddalą się od siebie, tym samym przestając ze sobą flirtować i dążyć do wspólnego spędzania czasu. Powinno się regularnie zwracać uwagę, czy nie wpadło się przypadkiem w taką pułapkę. Negatywna atmosfera zaniża bowiem libido, nie tylko u kobiet, ale także u mężczyzn, choć nie każdy jest w stanie to przyznać.

Czytaj także:  Strach a lęk – Podstawowe różnice

Czego unikać, aby życie seksualne kwitło?

Negatywny wpływ na seksualność mężczyzny ma:

  • przewlekły stres,
  • źle zbilansowana dieta,
  • zaniedbywanie odpoczynku i snu,
  • brak regularnej aktywności fizycznej.

Warto wobec tego zrobić wszystko, aby codzienna rutyna sprzyjała zachowaniu dobrego stanu zdrowia. Pojawiają się momenty, kiedy trzeba więcej pracować lub wykonywać większą ilość obowiązków, aczkolwiek nie powinno się dopuścić do skrajnego przemęczenia. Taka sytuacja z pewnością odbije się na libido partnera, prowadząc do dalszych problemów.