Termin kwas omega 3 często pojawia się w reklamach i na wielu produktach w supermarkecie. Ale czym dokładnie jest kwas omega 3, oraz omega 3 na co jest dobre? W tym wpisie wyjaśnimy tę kwestię w pigułce.
Czym są kwasy omega 3?
Omega 3 to grupa wielonienasyconych niezbędnych kwasów tłuszczowych, których organizm potrzebuje, ale nie może ich wytworzyć z innych substancji. Przyjmuje się je spożywając niektóre tłuste pokarmy, oraz w postaci suplementu, lub jako składnik sztucznie dodany do niektórych produktach spożywczych, takich jak mleko, herbatniki lub jogurty itd.
Te niezbędne kwasy tłuszczowe zostały odkryte w 1982 roku przez badacza Ralpha Holmana, który zdał sobie sprawę, że dieta Eskimosów była po prostu idealna, ale dlaczego? Ponieważ ludzie ci prawie nigdy nie mieli zawałów serca ani poważnych chorób układu krążenia. W związku z tym badacz doszedł do wniosku, że dieta Eskimosów, bogata w morskie tłuszcze zwierzęce (które są bogate w omega 3, 6 i 8), ma z tym wszystkim wiele wspólnego.
Na co pomaga omega 3?
Kwas tłuszczowy omega 3 służy do obniżania poziomu cholesterolu, ale także do obniżania poziomu trójglicerydów, stąd jego znaczenie dla zdrowia.
Na co omega 3 jest dobre, jeśli chodzi o ogólny stan zdrowia:
- Służy jako środek transportu substancji chemicznych z jednej komórki do drugiej.
- Utrzymuje komórki w zdrowiu.
- Jest niezbędny do utrzymania zdrowego układu nerwowego i wydajnego wytwarzania energii.
- Bierze udział w procesach zapalnych.
- Jest niezbędny do utrzymania zdrowia układu sercowo-naczyniowego na najwyższym poziomie.
- Ma pozytywny wpływ na mózg
- Ma pozytywny wpływ na łono matki i płód.
Wpływ omega 3 na stany zapalne
Jeśli zastanawiasz się na co omega 3 jest dobre, powinieneś wiedzieć, że jest to kwas przeciwzapalny, który poprawia metabolizm tlenu, przyspiesza regenerację mięśni, a nawet poprawia wytrzymałość. Wyrażając się bardziej technicznie, możemy stwierdzić, że kwasy omeg 3 (przede wszystkim DHA i EPA) pomagają nam zmniejszyć stan zapalny dzięki produkcji prostaglandyn i leukotrienów, dwóch substancji chemicznych zaangażowanych w procesy zapalne. Oczywiście nie należy zapominać, że konieczne jest włączenie innych pokarmów i składników odżywczych do diety, aby korzyści były naprawdę zauważalne. Mowa o składnikach takich jak B3, B6, C, cynk i magnez.
Wpływ, jaki kwas omega 3 ma na zdrowie serca
- Kwasy DHA obniżają ciśnienie krwi u osób cierpiących na nadciśnienie. Nie mają one jednak pozytywnego wpływu na osoby z prawidłowym ciśnieniem krwi.
- Obniża poziom trójglicerydów.
- Zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
- Zmniejsza ryzyko nagłej śmierci.