Ultrasonografia, znana również jako USG, to jedno z najpopularniejszych badań, które jest wykonywane w wielu placówkach medycznych. Służy do diagnostyki wielu chorób i pomaga w podjęciu skutecznego leczenia. Dowiedz się zatem, co to jest ultrasonografia, kiedy wykonać i jak przygotować się do samego badania.
Na czym polega ultrasonografia?
Badanie USG służy do oceny stanu różnorodnych narządów wewnętrznych. Polega na wykorzystaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości, które są emitowane przez specjalną sondę. Przenikają przez skórę i penetrują tkanki i narządy wewnętrzne. W przypadku napotkania przeszkód odbijają się i trafiają ponownie do sondy. Dzięki temu możliwe jest stworzenie dokładnego obrazu, który przedstawia narządy wewnętrzne.
W stosunku do popularnego RTG ultrasonografia nie emituje szkodliwego promieniowania i jest w pełni bezpieczna dla pacjentów. Może być wykonywana bez względu na wiek i występujące dolegliwości.
Kiedy wykonywana jest ultrasonografia?
Wiedząc już, czym jest ultrasonografia, warto zastanowić się, kiedy jest wykonywana. Sytuacji, w której lekarze sięgają po badanie USG, jest natomiast kilka. Ze względu na wysoką skuteczność i dokładność w diagnostyce jest to powszechny wybór w medycynie.
Idealnie sprawdza się przy prowadzeniu ciąży. Pozwala uzyskać dokładny obraz z wnętrza brzucha i tym samym obserwować rozwój dziecka i ewentualne komplikacje. Najczęściej jest wykonywana regularnie, aby obserwować wszystkie zmiany. Stanowi również źródło cennych informacji dla rodziców.
Badanie wykonuje się również przy problemach zdrowotnych. Najczęściej lekarz specjalista wykonuje USG w sytuacji, gdy problemy dotyczą narządów jamy brzusznej, czy układu moczowego. Diagnostyka stanu trzustki, wątroby, nerek, czy pęcherza moczowego przebiega bardzo sprawnie i nieinwazyjnie. Za pomocą badania można wykryć nowotwory, kamienie nerkowe, torbiele i wiele innych dolegliwości.
Coraz częściej wykonywana jest także echokardiografia, która obejmuje serce. Badanie pomaga w diagnozowaniu wad wrodzonych, zaburzeń rytmu serca, czy chorób zastawek.
Jak się przygotować do badania?
Badanie USG z uwagi na swoją charakterystykę nie wymaga dużych przygotowań. W przypadku badań w obrębie jamy brzusznej zaleceniem lekarza może być unikanie spożywania płynów i pokarmów na 6-8 godzin przed badaniem. Pozwoli to uzyskać dokładniejszy obraz narządów i wspomoże ewentualną diagnostykę. Najlepiej skonsultować się bezpośrednio z lekarzem, który wytłumaczy, czym jest ultrasonografia konkretnego obszaru oraz jak przygotować się do badania.