Izolacja społeczna – jakich sytuacji dotyczy i jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Izolacja społeczna, oznacza w skrócie, że relacje społeczne danej osoby są bardzo ograniczone. Niemniej jednak izolacja społeczna nie powinna być mylona z byciem samemu, co niekonieczne jest złe; większość ludzi pragnie samotności przynajmniej od czasu do czasu. Izolacja społeczna odnosi się do samotności, która jest niechciana i niezdrowa. Oto więcej informacji w tym temacie.

W jakich sytuacjach możemy stwierdzić, że dana osoba cierpi na izolację społeczną?

izolacji społecznej można myśleć jako o stanie, w którym danej osobie brakuje więzi społecznych. Każdy może doświadczać tego typu izlacji. Innymi słowy, izolacja często nie ma nic wspólnego z charakterem, charyzmą czy innymi cechami osobowości.

Jest to typowa przypadłość u kobiet dochodzących do siebie po ciąży i porodzie, które przez większość dni nie rozmawiają z nikim poza swoim partnerem. Podobne uczucie może towarzyszyć osobom, które przeprowadziły się do nowego miasta kilka tygodni temu.

Możesz również poczuć się odizolowany w innych okolicznościach, na przykład

  • Po przejściu na emeryturę po wielu latach pracy.
  • Po rozstaniu z partnerem/ partnerką.
  • Po rozpoczęciu nowej pracy, w której nikogo nie znasz.
  • Po opuszczenie domu i rozpoczęcie studiów.
Czytaj także:  Metoda kalendarzykowa - skuteczność i praktyczność

Pamiętaj, że tego typu izolacja to nie to samo, co samotność, czyli uczucie, w którym tęsknimy za kontaktami społecznymi. Samotność może oczywiście być naturalną konsekwencją izolacji, ale można mieć wielu przyjaciół i bliskich, a mimo to od czasu do czasu czuć się samotnym. Niemniej jednak podobnie jak samotność, izolacja może mieć daleko idący wpływ na ogólne samopoczucie.

Skutki izolacji społecznej

Wpływ na stan fizyczny

Na poziomie fizycznym, tego typu stan łączy się z podwyższonym ryzykiem chorób serca, obniżoną jakością snu, obniżeniem odporności.  Izolacja zmniejsza także chęć dbania o siebie, oraz zwiększa poziom stresu. Z czysto ewolucyjnego punktu widzenia, bycie odizolowanym czyni Cię podatnym na drapieżniki i wypadki, dlatego musisz być stale czujny/ czujna, co zużywa cenną energię psychiczną i fizyczną.

Wpływ na psychikę

Na poziomie psychicznym badania wykazały, że izolacja prowadzi do niepokoju, depresji, paranoi i myśli samobójczych.

Izolacja społeczna a introwersja

Jeśli jesteś introwertykiem, możesz czuć się spełniony społecznie, spędzając czas tylko z kilkoma bardzo bliskimi przyjaciółmi lub ukochanymi osobami.

Ludzie mają oczywiście różne potrzeby, tak więc posiadanie tylko kilku bliskich kontaktów lub więzi społecznych niekoniecznie jest oznaką izolacji społecznej.

Czytaj także:  Ile trwa owulacja? Poznaj cykl i harmonogram płodności krok po kroku

Liczba Twoich znajomych i kontaktów nie ma większego znaczenia, o ile czujesz się wspierany/ wspierana i jeśli Twoje relacje społeczne spełniają Twoje potrzeby i czujesz się akceptowany/ akceptowana przez ludzi w Twoim otoczeniu.