Nietypowe objawy menopauzy – rozpoznanie i sposoby radzenia

Menopauza, a więc ostatnia miesiączka kobiety, pojawia się zwykle w okolicach 50 roku życia. Większość pań doświadcza podobnych objawów, zwiastujących nadejście menopauzy, a także jej trwanie. Nie jest to łatwy okres, dlatego warto wiedzieć, na co należy być przygotowanym, a także jak radzić sobie z pojawiającymi się mniej typowymi objawami.

Nietypowe objawy podczas menopauzy

Podczas przechodzenia menopauzy, większość kobiet spotyka się z dość typowymi objawami, takimi jak nieregularne cykle miesiączki, nocne poty, uderzenia gorąca, częste zmiany nastroju. Wśród niektórych pań pojawiają się również nietypowe objawy, o których wiele osób nigdy wcześniej nie słyszało. Zapoznając się z nimi, masz szanse przygotować się lepiej do okresu menopauzy, dzięki czemu nie będziesz zaskoczona podczas pojawiania się tego okresu w twoim życiu.

  • Sumy w uszach – są one związane z podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi lub zwiększonym napięciu nerwowym.
  • Tak zwany syndrom suchego oka – zmiany w równowadze hormonów płciowych wpływają na pojawienie się syndromu suchego oka, szczególnie istotną rolę pełni tutaj estrogen.
  • Parestazje – spadek poziomu estrogenu, w połączeniu z innymi chorobami, zaburzeniami krążenia czy napięciami nerwowymi, może prowadzić do zjawiska parastazji, a więc uczucia drętwienia, szczypienia czy mrowienie twarzy lub kończyn dolnych.
  • Wypadanie włosów – spadek poziomu hormonów w organizmie, głównie estrogenu, może prowadzić do zwiększonego wypadania włósów.
  • Zwiększenie brzucha – Charakterystyczna jest w tym czasie tzw. otyłość brzuszna, związana z odkładaniem się tzw. tłuszczu trzewnego pod wpływem zmian hormonalnych.
  • Zwiększony cholesterol – menopauza może wpływać na poziom lipoprotein o małej gęstości, prowadząc do zwiększenia ryzyka miażdżycy i problemów sercowo-naczyniowych. Niezbędna jest odpowiednia, zdrowa dieta.
  • Problemy ze skórą (swędzenie) – spadek poziomu estrogenów może prowadzić również do przesuszania skóry. Zaleca się stosowanie nawilżających kremów, balsamów.
  • Zaciskanie dłoni – spadek estrogenu związany jest z zaburzeniami neutrotrasmisji, co prowadzi do mimowolnego zaciskania dłoni, stukania palcami czy uczucia porażenia prądem
  • Nadmierne owłosienie na ciele, zmiany rysów twarzy – może następować pewnego rodzaju maskulinizacja.
  • Bóle kręgosłupa – zmniejszenie gęstości kości następuje na wskutek obniżenia poziomu estrogenów. Finalnie może prowadzić to do osteoporozy.
Czytaj także:  Eskapista: sztuka ucieczki od codzienności

Jak radzić sobie z objawami

Oczywiście należy skonsultować swoje objawy z lekarzem, który może zadecydować o wdrożeniu terapii, na przykład terapii hormonalnej czy innego rodzaju farmakoterapii. Ponieważ przejście okresu menopauzy może być również obciążające psychicznie, w razie potrzeby skontaktuj się z psychologiem. Możesz omówić swoje lęki, niepewność, negatywne uczucia, oraz poznać techniki relaksacji i radzenia sobie z emocjami. Skuteczna może okazać się również medytacja i zaopiekowanie się sobą w tym wrażliwym okresie, podczas którego naszego hormony z powrotem szaleją. Warto sięgnąć także po zioła do picia, wykazujące działania uspokajające – na przykład melisę. Zadbaj o odpowiednią dietę, ilość snu i higienę snu, łącznie z zapewnieniem sobie odpowiedniej dawki ruchu.

Podsumowanie

Menopauza nieuchronnie czeka każdą z kobiet, odpowiednie przygotowanie do tego okresu pozwala zaoszczędzić sporo stresu. Wiedząc, jakie objawy mogą Ci towarzyszyć, łatwiej je zaakceptować i radzić sobie z nimi. Pamiętaj, aby konsultować się z lekarzem, jeśli cokolwiek Cię niepokoi.