Dlaczego zaufanie w związku jest tak ważne?

Mówi się, że podstawowym fundamentem dobrego związku jest przyjaźń. To ona pozwala stwierdzić, że osoby czują się przy sobie dobrze, chętnie spędzają ze sobą czas oraz przede wszystkim sobie ufają. Skoro zaś o tym ostatnim mowa, to dlaczego zaufanie w związku jest tak ważne i czy da się zbudować trwały związek bez tego komponentu?

Udany związek

Chyba jeszcze nikt do tej pory nie znalazł jednej recepty na szczęśliwy związek, trwający do grobowej deski. Jedni bowiem szukają drugiej połówki, która będzie miała całkowicie inny charakter od nich samych, inni zaś będą  skupiać się na osobach, które będą widziały świat w ten sam sposób. Niezależnie jednak od powyższego są cechy, których każdy szuka u swojego partnera, bądź też partnerki. Mowa tutaj przede wszystkim o lojalności, szczerości, oddaniu oraz właśnie zaufaniu. Trudno bowiem zbudować solidną relację, jeżeli jedna strona jest wobec drugiej podejrzliwa, a w tym wszystkim brakuje obopólnego zrozumienia.

Zazdrość a zaufanie

O ile odrobina zazdrości może pozytywnie wpłynąć na jakość relacji, o tyle jej nadmiar sprawia, ze druga strona może czuć się osaczona i zmęczona. Przeciwieństwem zazdrości jest istnienie zaufania w związku i tak naprawdę dopiero, kiedy ono faktycznie występuje, związek może być zdrowy i trwały. Zaufanie sprawia, że druga osoba nie jest traktowana przedmiotowo, a jej potrzeby oraz indywidualność są szanowane.

Czytaj także:  Ile trwa owulacja? Poznaj cykl i harmonogram płodności krok po kroku

Żeby jednak związek mógł ewoluować do takiego etapu potrzebne są długie rozmowy, wzajemne wsparcie oraz świadomość każdej ze stron, że zawsze może liczyć na swojego partnera.

Jak zaufać?

Teoria teorią, ale co zrobić wówczas, kiedy mamy problem z kwestią zaufania w związku? Czy da się uratować taki związek?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeżeli taka osoba wyraża chęci do pracy nad sobą i dostrzega sedno problemu to można pokusić się o stwierdzenie, że są duże szanse na uratowanie tego, co do tej pory udało się zbudować. Jeżeli jednak dana strona nie wykazuje chęci poprawy, może być różnie. Wartościowy związek to relacja, w której partnerzy potrafią szczerze ze sobą rozmawiać na wszystkie tematy i nie obawiają się osądów drugiej strony. Wiedzą oni bowiem, że mogą na tę druga stronę zawsze liczyć, niezależnie od tego co by się działo.

Żeby jednak rzeczywiście tak mogło być potrzeba czasu, chęci oraz poczucia pewności, że to jest właśnie ta osoba, z którą chcemy być w związku i najprawdopodobniej spędzić z nią resztę życia. Nie wolno jednak nigdy zapomnieć o podstawowej zasadzie, która głosi, że każda zmiana powinna zaczynać się od nas samych.

Czytaj także:  Kryzys w związku - jak sobie z nim poradzić?