Makijaż dla różnych typów skóry – jak dobrać idealny dla siebie?

Różne typy cery wymagają różnego traktowania, dlatego przy zakupie kosmetyków i akcesoriów do makijażu należy sprawdzić, jakie produkty będą sprzyjać naszej twarzy, a które mogą jej zaszkodzić. Jeśli nie wiesz, jaki masz rodzaj skóry i jak o nią zadbać to tutaj znajdziesz kilka podpowiedzi.

Rodzaje cery – sprawdź jaki jest Twój

Zanim przejdziesz do dobierania odpowiedniej pielęgnacji i kosmetyków, musisz sprawdzić, do jakiego typu zalicza się Twoja cera. Oto główny podział:

  • Cera sucha
  • Cera normalna
  • Cera tłusta
  • Cera mieszana
  • Cera dojrzała

Każda z nich posiada cechy charakterystyczne: sucha jest często odwodniona, szorstka i ma skłonności do łuszczenia się, normalna jest najbardziej bezproblemowa, napięta i promienna, tłusta charakteryzuje się nadprodukcją łoju i błyszczeniem, mieszana łączy cechy suchej i tłustej (zazwyczaj suchość pojawia się na policzkach i szyi, a przetłuszczanie w tzw. strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie), natomiast cera dojrzała jest pozbawiona jędrności i elastyczności.

Aby sprawdzić, jaki jest Twój typ cery wystarczy odpowiednio ją obserwować. Domowy test, który najłatwiej pomoże Ci określić rodzaj skóry, będzie sprawdzenie, jak reaguje twarz po oczyszczeniu, bez nakładania kosmetyków. Po odczekaniu przynajmniej godziny, zastanów się co czujesz – cera jest napięta i przesuszona, a może się błyszczy? Jeśli tak, to tylko w strefie T, czy na całej powierzchni? Jeśli wciąż nie masz pewności, jaki masz typ cery, warto udać się do dermatologa, który pomoże profesjonalnie go określić.

Makijaż dla różnych typów cery – czym się różni?

Każdy ze wskazanych typów cery wymaga odpowiedniego traktowania. Podpowiadamy, jaki makijaż lubi każdy z nich!

Cera sucha

Ten typ cery potrzebuje przede wszystkim nawilżenia i rozślwietlenia, dlatego warto wybrać podkład lub krem BB, który nie tylko wyrówna koloryt, ale także zadba o właściwy poziom nawodnienia twarzy. Warto też zwrócić uwagę na usta, które mogą szczególnie szybko pierzchnąć i pękać. Sięgnij wtedy po nawilżające pomadki. Makijaż tego typu cery możesz wykończyć rozświetlającym pudrem lub rozświeltlaczem.

Czytaj także:  Makijaż na co dzień - proste triki dla naturalnego wyglądu

Cera normalna

Ze względu na brak komplikacji, które pojawiają się przy innych typach cery, tutaj makijaż pozostawia najwięcej możliwości. Jednak mimo, iż z cerą normalną łatwiej się obchodzić, warto pamiętać o podstawowych zasadach, obowiązujących bez względu na typ cery: wybierać lekkie, naturalne kosmetyki, dobrać podkład do swojej karnacji i nie przesadzać z warstwami make-upu, by nie zatykać porów.

Cera tłusta i  mieszana

Tutaj bardzo ważne są higiena i oczyszczanie. Po nim warto wybrać lekki makijaż, który nie będzie dodatkowo zatykał porów. Unikaj ciężkich podkładów, a makijaż wykończ matującym pudrem o lekkiej formule (np. bananowym lub ryżowym). Co ważne – nie nakładaj grubych warstw kosmetyków! Skóra tłusta musi oddychać, inaczej mogą pojawiać się na niej zaskórniki.

Cera dojrzała

Makijaż tego typu cery można opisać jednym zdaniem: „less is more”, a więc „mniej znaczy więcej”! Kolorowe kosmetyki mogą uwidaczniać zmarszczki, a tego efektu na pewno nie chcesz. Zatem lepiej unikać ostrych baw, kształtów i mocnych kresek. Makijaż cery dojrzałej ma być lekki i rozświetlający. Przyda się lekki, dopasowany do karnacji podkład, korekor pod oczy, rozświetlający puder i naturalne wykończenie oczu, które nada całości błysku.

Idealny efekt dla Twojej twarzy – zapewnią go dobrze dobrane akcesoria

Makijaż to nie tylko kosmetyki, ale także akcesoria, które muszą być właściwie dobrane do typu cery. To one mają duży wpływ na efekt końcowy makijażu, ale też kondycję twarzy.

Czytaj także:  Naturalne sekrety jasnych włosów - jak je rozjaśnić bez chemii?

Jak dobrać pędzle do makijażu?

Bez względu na typ cery, ważny jest wybór pędzla dobrej jakości. Chociaż wskazuje się, że są to głownie pędzle do makijażu z naturalnego włosia, to ze względu na ich wysoką cenę, można zdecydować się też na włosie syntetyczne. Plusem wyboru pędzli syntetycznych będą:

  • Niższa cena
  • Łatwe czyszczenie
  • Unikanie odkształceń na pędzlu
  • Wymiar etyczny.

Nie ważne, czy masz cerę suchą, dojrzałą, czy tłustą i czy jest ona skłonna do podrażnień, możesz śmiało sięgnąć po pędzle z nylonowych nanowłókien, które są bezpieczne i sprawdzą się nawet na delikatnej twarzy.

Dodatkowo warto wiedzieć, jaki kształt pędzla sprawdzi się przy nakładaniu konkretnych produktów. Osoby z cerą tłustą, które często sięgają po pudry matujące, powinny zaopatrzyć się w zaokrąglony pędzel z dłuższym włosiem, natomiast posiadaczki cery suchej i pozbawionej blasku, przy aplikowaniu rozświetlacza powinny wybrać pędzle w wachlarza. Bez względu na typ skóry, do konturowania bronzerem lub różem przyda się większy, ścięty pędzel, do nakładania cienia do powiek mały, zaokrąglony, a do brwi ścięty.

Po wykonaniu makijażu, bardzo ważne jest wyczyszczenie pędzli w ciepłej wodzie. Należy robić to około raz w tygodniu, ale w przypadku cery tłustej i mieszanej warto czyścić pędzle częściej!

Inne akcesoria, które warto mieć pod ręką

Osoby z cerą tłustą mogą zaopatrzyć się w bibułki matujące, które pomogą zniwelować efekt błyszczenia w ciągu dnia, a do każdej cery, z zwłaszcza dojrzałej przydadzą się przyrządy do masażu, które pomogą w przywróceniu sprężystości i poprawią owal twarzy.

Każdy typ cery rządzi się swoimi prawami i odpowiedniki trikami makijażowymi. Warto go znać, by móc świadomie tuszować niedoskonałości i wydobywać to, co najpiękniejsze.